NÁVŠTĚVNÍCI OSTRAVSKÉ MUZEJNÍ NOCI ZAHRNULI OSTRAVU BUBLINAMI

Třicet čtyři ostravských kulturně zaměřených organizací se letos zapojilo do festivalu Ostravská muzejní noc.

Ostrava – V sobotu 7. června 2014 se od 17 hodin do půlnoci v rámci celé Ostravy uskutečnil šestý ročník festivalu Ostravská muzejní noc, který byl zahájen před budovou Nové radnice společným vypouštěním mýdlových bublin. Třicet čtyři ostravských nejen kulturně zaměřených organizací navštívilo na 27 000 návštěvníků.

„Společné zahájení festivalu se pomalu stává tradicí a jsme moc rádi, že jsme mohli Ostravskou muzejní noc obohatit o nový prvek, který se stal oblíbeným,“ řekla k účasti Andrea Węglarzyová, koordinátorka festivalu. Před budovu Nové radnice přišlo organizátory akce podpořit přes 600 návštěvníků. „Návštěvnost předčila naše očekávání. Dokonce i rozdávaných bublifuků bylo málo. Během pěti minut byly všechny pryč,“ dodala Węglarzyová.

Návštěvníci festivalu vyrazili do města kolem páté hodiny a velmi rychle oživili obvykle prázdné ulice. „Účast letošního ročníku opět potvrdila, jak hladová je Ostrava po kulturní zábavě, což je vzhledem k místnímu kulturnímu vyžití až neuvěřitelné,“ sdělila Jana Šrubařová, koordinátorka festivalu.

Zájem veřejnosti o ochutnávku aktivit zúčastněných organizací byl obrovský, největší návštěvnost zaznamenalo Miniuni – Svět miniatur, následně pak Ostravské muzeum. Hranici dvou tisíc návštěvníků zdolali také Dopravní podnik Ostrava a Radnice města Ostravy. Těsně v závěsu zůstalo Hasičské muzeum města Ostravy. Autobusové linky, které přepravovaly zájemce o festival zdarma, opět splnily svou funkci.

Ostravskou muzejní noc si i letos nejvíce užily děti, na které byla zaměřena většina doprovodných programů. Spolu s rodiči mohli strávit sobotní večer nevšední zábavou a dobrodružstvím. „Věřím, že se děti budou rády a opakovaně do našich organizací vracet i jako dospělí,“ doplnila Węglarzyová.

Festival Ostravská muzejní noc 2014 dopadl podle očekávání a krásné počasí jen umocnilo atmosféru kulturou nabité noci. „Posledních několik let nám pršelo, proto nás hezké počasí potěšilo, ačkoliv mělo pravděpodobný podíl na nižší návštěvnosti oproti loňsku,“ uzavřela Šrubařová.

Festival zaštítil hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák a primátor statutárního města Ostravy Petr Kajnar. Finančně akci podpořilo statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj.

OSTRAVSKÁ MUZEJNÍ NOC OPĚT NABÍDNE NOČNÍ ROZPTÝLENÍ

Třicet čtyři ostravských kulturních center otevře v rámci celorepublikového festivalu Muzejní noc své brány veřejnosti zdarma až do pozdních nočních hodin.

Ostrava – V sobotu 7. června 2014 od 17 hodin do půlnoci se v rámci celé Ostravy pošesté uskuteční festival Ostravská muzejní noc 2014. Společně se představí 34 organizací, které se zapojují do kulturního dění města Ostravy i Moravskoslezského kraje. Festival bude zahájen společným vypouštěním mýdlových bublin v 18 hodin před budovou Nové radnice na Prokešově náměstí za účasti představitelů města a organizací, které vznik ostravského festivalu iniciovaly.

„V letošním roce budou návštěvníci ke společnému zahájení potřebovat bublifuky, které si mohou vyzvednout již od 17.30 hodin před budovou Nové radnice nebo přinést vlastní,“ dodává Jana Šrubařová.

Jádro Ostravské muzejní noci 2014 tvoří kulturní stánky, které mají v Ostravě vybudováno renomé. Zakládajícími organizacemi jsou Galerie výtvarného umění v Ostravě a Ostravské muzeum. Festival již tradičně obohatí i nově zapojené subjekty Stará aréna, Železniční muzeum moravskoslezské, PLATO – platforma (pro současné umění) Ostrava a v neposlední řadě také Český rozhlas Ostrava.

Stejně jako vloni nabídnou všichni zúčastnění vstup zdarma, zvláštní autobusové linky budou mezi jednotlivými institucemi přepravovat rovněž zdarma. „U vybraných aktivit si návštěvníci mohou svá místa zarezervovat prostřednictvím online systému od pondělí 2. června na webových stránkách Ostravské muzejní noci,“ doplňuje Andrea Węglarzyová.

Festival muzejních nocí, který zaštiťuje Asociace muzeí a galerií ČR, je primárně zaměřen na činnost muzeí a galerií. Ostravské muzejní noci 2014 se však neúčastní pouze muzea a galerie, ale ve spolupráci s nimi také další organizace, jejichž náplň se prolíná s muzeální činností, kulturou či vzděláváním, ať už se jedná o divadla, knihovny, umělecké školy, kavárny či samotnou Radnici města Ostravy.

Podrobný program jednotlivých organizací je zobrazen na webových stránkách www.ostravskamuzejninoc.cz, Facebooku a v informační brožuře, která je k dispozici zdarma v zúčastněných organizacích a na veřejných místech Ostravy. V brožurce rovněž návštěvníci naleznou jízdní řády k zvláštním autobusovým linkám a mapky institucí.

POZVÁNKA NA TISKOVOU KONFERENCI K OSTRAVSKÉ MUZEJNÍ NOCI 2014

Srdečně Vás zveme na tiskovou konferenci k šestému ročníku Ostravské muzejní noci, která se uskuteční ve čtvrtek 29. května v 10 hodin v Ostravském muzeu na Masarykově náměstí 1 za účasti koordinátorek ostravského festivalu Andrey Węglarzyové, Jany Šrubařové a dalších představitelů zúčastněných organizací.

Prosíme o potvrzení Vaší účasti na srubarova@gvuo.cz do středy 28. května včetně.

Program tiskové konference:

  • představení festivalu
  • zahájení šestého ročníku
  • přehled zúčastněných organizací + nově zapojené instituce
  • představení webových stránek, Facebooku a brožurek

Samozřejmostí je press kit (TZ, CD s podklady, texty a fotkami, propagační materiály).

Ostravská muzejní noc se uskuteční v sobotu 7. června 2014 od 17 hodin do půlnoci v rámci celé Ostravy. Společně se představí 34 organizací, které se zapojují do kulturního života Ostravy i celého Moravskoslezského kraje. Letošní ročník bude zahájen kulturním programem pro veřejnost v 17.30 hodin před budovou Nové radnice na Prokešově náměstí.

Ostravskou muzejní noc zaštítil hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák a Petr Kajnar, primátor statutárního města Ostravy. Finančně akci podpořilo statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj.

Partneři:

Mediální partner: Český rozhlas Ostrava

Partneři: Rádio Helax, RETIS GROUP, Program a Asociace muzeí a galerií České republiky

Tisková zpráva 8.6.2014

Tisková zpráva 29.5.2014


Pozvánka na tiskovou konferenci k Ostravské muzejní noci 2014 29.5.2014


Brožura ve formátu PDF ke stažení