Český rozhlas Ostrava

12.00–18.00 Den otevřených dveří

Přijďte zjistit, co vše je třeba k tomu, aby se mluvené slovo moderátora, redaktora či písnička dostaly až k vám, do rozhlasových přijímačů.

Je pro vás připravena prohlídka rozhlasové techniky, vysílacích a nahrávacích studií. Seznámíte se s postupem výroby pořadů, prací moderátorů a redaktorů. Na úvod navštívíte velké hudební studio, ve kterém se obvykle pořádají koncerty v přímém přenosu nebo zde natáčí své nahrávky hudební tělesa a kapely. Tady si poslechnete cimbálovou muziku, zjistíte něco o historii rozhlasu a pak si vás vyzvednou jednotliví průvodci.

Následná trasa vás zavede k přenosovému vozu, kterým se zajišťují přímé přenosy nebo záznamy z exteriéru. Podíváte se do režií, ve kterých se natáčí slovesná tvorba nebo upravují hudební snímky. Také si po trase prohlídnete výstavu rozhlasové techniky. No a pak už vás čeká studio, odkud se živě vysílá. Odvážnější z vás se mohou stát součástí živého vysílání. Přímo ze studia můžete poslat svým blízkým pozdravy nebo přání spolu s písničkou.

17.30–18.30 Koncert dechové hudby Jistebnická 13

Na závěr Dne otevřených dveří se v hudebním Studiu 1 koná koncert dechové hudby Jistebnická 13. Moderuje redaktor ČRo Ostrava Artur Kubica. Vstup volný.

V průběhu Dne otevřených dveří si můžete v prostorech Českého rozhlasu Ostrava prohlídnout unikátní mobilní výstavu „Kdo postavil Libušín?“ věnovanou k 130. výročí turistického spolku Pohorská jednota Radhošť. Součástí výstavy bude mobilní pokladnička sbírky Valašského muzea v přírodě z Rožnova pod Radhoštěm, do které můžete přispět na obnovu vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách.

Historie ČRo Ostrava:

Ostravská stanice Českého rozhlasu si letos připomíná 85. výročí od doby, kdy se naplnily sny „všech příznivců radiofonie širšího Ostravska“, nebo-li výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání na Ostravsku a okolí. V prvních letech vysílání bylo studio umístěno v nevyhovujících prostorech, dnes již neexistující, požární zbrojnice na Smetanově náměstí u Divadla Antonína Dvořáka. Vlastní program vysílalo studio tři hodiny denně, další se pak přebíral z Prahy a Brna. V roce 1936 se ostravský rozhlas přestěhoval z požární zbrojnice do budovy na ulici Dr. Šmerala, kde sídlí dodnes. Této klasicistní čtyřpatrové nárožní budově se také říká Rütgersův palác. Julius Rütgers byl majitelem velkého chemického podniku v Zábřehu na Moravě. Budova měla být určena pro kanceláře jeho komanditní společnosti. Autorem projektu byl německý architekt Ernst Korner, který v Ostravě zanechal nepřehlédnutelnou stopu v podobě Obchodní banky na Nádražní ulici, rekonstrukce hotelu Palace s návrhem interiéru kavárny a další. Avšak v roce 1921, před dostavěním budovy, prodal Julius Rütgers svou firmu a dům se poté stal společným majetkem ostravsko-karvinských těžařů. S nově nabytými prostory vznikaly v rozhlase jednotlivé redakce – literárně dramatické, pro děti, hudební, vystavělo se velké hudební studio s prvně použitou akustickou omítkou … a vlastní tvorba pomalu začala převyšovat přebírané programy.

Před pěti lety došlo k celkové renovaci dřevěného vestibulu, reprezentativní haly ve druhém poschodí, dřevěného točitého schodiště i barevných skleněných vitráží. Samotná budova byla v roce 1992 zařazena Ministerstvem kultury na seznam kulturních památek.

Kontakt:

Český rozhlas Ostrava
Dr. Šmerala 2, Ostrava
E-mail: info.ostrava@rozhlas.cz

Web: www.ostrava.rozhlas.cz

Tel.: 596 203 111

 CRo-Ostrava-H-WHITE

cr_budova_ostrava_02

cr_budova_ostrava_01